Aký kameň pre kamienkový koberec

Pre zhotovenie odolných kamienkových kobercov je výber kameniva veľmi dôležitý. Kameň pre kamenný koberec by mal spĺňať tieto kritériá.

  1. Veľkosť frakcie v rozsahu 2-10mm
  2. Minimálny obsah prachových častíc (tj. praný kameň)
  3. Dostatočná pevnosť,
  4. Farebná stálosť

1. Veľkosť kamienkov do kamenného koberca

Veľkosť frakcie kameniva má okrem estetickej aj funkčnú hodnotu. Uvedená hodnota 2-10mm jednak súvisí s výškou vrstvy, na akú sa bežne kamienkové koberce kladú (10-20mm – pozri technické informácie) a tým aj hustotou kamienkov v danej vrstve. Logicky vyplýva, že čím menšia frakcia kameňa, tým je kamenný koberec hustejší, obsahuje viac styčných plôch medzi kamienkami a teda mal by byť aj pevnejší. Na druhej strane frakcie pod 2mm obsahujú viac prachu, spotrebujú väčšie množstvo živice, nakoľko celková povrchová plocha jednotlivých kamienkov je väčšia v porovnaní napr. s frakciou 5-8mm. Príliš malé frakcie (pod 2mm) nie sú vzhľadovo atraktívne.

2. Čistý kameň s minimálnym obsahom prachu

Väčší obsah prachu v kameni „žerie“ epoxidové pojivo potrebné na pevné prepojenie jednotlivých kamienkov. Väčšina komerčne dodávaných kamienkov pre kamenné koberce je už praná a obsah prachu je minimálny. Netreba sa báť, pokiaľ vo vrecku dodaného kameňa nájdete na spodnej vrstve malé množstvo prachu. V porovnaní so stavebnými štrkmi, je toto množstvo zanedbateľné.

3. Dostatočná pevnosť, tvrdosť kameňa

Na trhu nájdete v podstate 3 druhy kameňa.
Kremeň – väčšinou kamienky z našich končín, tzv. riečny štrk. Z technického a cenového hľadiska najlepšia voľba. Vysoká pevnosť, nízka cena, keďže ide o domáci produkt. Treba si však dať pozor. Kameň z neoverených lokalít môže po čase vyplavovať hrdzavé škvrny na kamennom koberci, čo sa dá síce odstrániť ale je to práca a údržba naviac. Žiaľ táto vlastnosť sa často odhalí až po dlhšom časovom úseku, a preto často ani predajca nemusí tušiť že daná ťažobná žila je nevhodná.
Mramor a iné vápence – najpočetnejšia a farebne najširšia škála kamienkov. Veľká väčšina pochádza z Talianska, kde sa kameň spracováva a expeduje do celej Európy.
Žula – sa v ponuke predajcov vyskytuje ojedinele. Ide o pomerne tvrdú horninu a spracovanie pre kamenné koberce (drvenie a omieľanie) je časovo a finančne náročnejšie. Síce má žula výbornú pevnosť, vo farebnosti je obmedzená a neponúka také možnosti ako mramor. Z hľadiska pevnosti však  ide o veľmi dobrý kameň pre kamenný koberec.

umelo farbeny kamen

4. Farebná stálosť kameňa

Túto vlastnosť spomeniem len preto, že na trhu sa vyskytujú ponuky farbených kameňov. V praxi som sa nimi moc nestretol, skôr ide o mäkšie vápence ktoré sú technicky farbené, ale moju dôveru si moc nezískali. Použiteľnosť farbeného kameňa je podľa môjho názoru nanajvýš v interiéroch, vzhľadom na UV stabilitu, ale aj esteticky pôsobia umelo.
Pri nefarbenom prírodnom kameni je farebná stálosť a sýtosť farieb zaručená prírodnou.

Tip:

Pokiaľ máte v blízkosti ťažbu riečneho kameňa, nieje problém si priamo z lomu doviezť vhodný kamienok. Doma si ho „oprať“, vysušiť a použiť na kamenný koberec. Najdostupnejšia je frakcia 4/8mm. Takto môžete ušetriť nemalú časť nákladov. Pokiaľ si kamenný koberec aj svojpomocne zhotovíte, cenou sa dostanete niekde na úroveň 12€/m2, čo je vlastne cena samotnej epoxidovej živice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *