Technické informácie

Čo je to kamenný koberec?

Kamenný koberec tvorí zmes menších kamienkov ( zväčša o veľkosti – frakcii 2-12mm) a epoxidovej, prípadne polyuretánovej živice. Táto zmes sa pripravuje tesne pred pokládkou, nakoľko spojivo je dvojzložkové a po pridaní tvrdidla začína okamžite proces vytvrdzovania.

Najčastejšie využitie kamienkového koberca.

Kamienkový koberec sa najčastejšie využíva vo vonkajšom prostredí na úpravu vonkajších spevnených plôch, akými sú chodníky, schody, terasy, okolie bazénov alebo prístupové cesty k rodinným domom. Použitie kamenného koberca v interiéri je tiež možné, tu však treba zohľadniť jeho pórovitú štruktúru a kamenný koberec uzatvoriť.

Aký podklad pod kamenný koberec.

Kamenné koberce majú síce pevnú štruktúru, ale vytvárajú len dekoračný povrch. Preto ako podklad potrebujú pevnú, súdržnú plochu. Ideálna je betónová platňa, správne oddelené dilatačnými škárami. Dilatačné škáry je nutné dodržať, priznať aj v kamennom koberci pomocou estetických hliníkových alebo nerezových dilatačných líšt.
Pokiaľ si plocha vyžaduje hydroizoláciu (balkóny, podpivničená terasa a pod.), na izolovanie používajte hydroizolácie na báze cementu. Pod kamenný koberec nie sú vhodné fólie, asfaltové pásy a lepenky.

Hrúbka vrstvy kamenného koberca a spotreba materiálu.

Vrstva, na akú sa kamenný koberec robí, závysí od účelu na aký sa daná plocha využíva.
(daný prepočet je robený pri priemernej objemovej hmotnosti používaného kameňa cca. 1550kg/m³)
Najbežnejšie plochy sú:

  1. Vonkajšia plocha pochôdzna (schody, chodníky, terasy, okolie bazénov, altánky) – vrstva min. 14mm/spotreba kameňa 21,7kg/m²
  2. Vonkajšia plocha pojazdná autom (príjazdové cesty, pásy, prístrešky pre autá) – vrstva min. 20mm/spotreba kameňa 31kg/m²
  3. Plochy v interiéri (vstupné haly, kúpeľne, schodiská…) – vrstva min. 10mm/spotreba kameňa 15,5kg/m²

Samotná spotreba kameniva je závislá aj od rovnosti podkladu, zručnosti zhotoviteľa.
Množstvo epoxidovej živice je už len váhový pomer k množstvu kameniva. Tento pomer, množstvo živice do kameňa udáva každý predajca (výrobca) zvlášť a mal by si za dané množstvo aj zodpovedať. Všeobecne platí, čím viac tým lepšie. Mnoho predajcov, prípadne neskúsených realizátorov sa snaží podliezať množstvá predpísané výrobcom epoxidov a tým znižovať cenu celkových nákladov. Preto pred nákupom vám doporučujeme porovnávať nielen ceny ale aj konkrétne množstvá kameňa a živice.

Najbežnejší pomer kameniva a živice je 17-20 : 1, čo predstavuje pri najbežnejších baleniach nasledovné množstvá.

Balenie kameňaPomer 20 : 1Pomer 17 : 1
20kg1kg epoxidu1,15kg epoxidu
21kg1,05kg epoxidu1,23kg epoxidu
25kg1,25kg epoxidu1,45kg epoxidu

na internete nájdete ponuky, kde na 25kg kameňa dodávajú 1kg živice. Alebo kalkulácie a cenové ponuky, kde v exteriéri používajú hrúbku vrstvy 8-10mm. Takýmto ponukám sa radšej vyhnite, hoci vyzerajú lákavo